vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 3 dni Światowy Dzień Walki z Otyłością

Mam problem z cellulitem


Mam problem z cellulitem

Cellulit według doniesień wielu badań dotyczy ponad 80%  kobiet po 25 roku życia. Objawia się on pod postacią zgrubień, nierówności, bruzd na powierzchni ciała, głównie w okolicy pośladków i ud. W tych okolicach znajdują się duże skupiska komórek tłuszczowych, które wpływają na jego powstanie. Strukturą przypomina powierzchnię pomarańczy, z tego powodu jest nazywany „skórka pomarańczową”.Wiele czynników może wpływać na pojawienie się cellulitu. Jednym z nich jest zła dieta, kolejne to brak aktywności fizycznej, czynniki genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Dotyka on nie tylko osób w starszym wieku, otyłych czy kobiet w okresie menopauzy, ale również osób młodych.

Dieta, która obfituje w tłuszcze, cukry proste, sól przyczynia się do zatrzymywania wody w tkankach i do powstawania „skórki pomarańczowej”. Kolejnym czynnikiem jest nikotyna – palenie papierosów powoduje zwężenie naczyń krwionośnych przez co hamuje procesy spalania tłuszczu i zaburza dostarczanie tlenu do komórek.
Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia pogarsza funkcjonowanie układu limfatycznego przez co organizm wolniej pozbywa się nagromadzonych toksyn i przyczynia się do powstania cellulitu.

Geny również wpływają na jego pojawienie się, często zauważalne jest to, że jeżeli u matki wystąpił cellulit pojawia się on także u córki.
Jak wynika z niektórych badań obcisłe ubrania i długie kąpiele w gorącej wodzie przyczyniają się do jego powstania.

Przy skutecznej walce z cellulitem jest niezbędna prawidłowo zbilansowana dieta, ale również duże znaczenie ma aktywność fizyczna. Szczególnie wskazane są ćwiczenia aerobowe, które należy praktykować każdego dnia przez minimum 30 minut. Na początku zalecany jest spacer, a także jazda na rowerze.

  • Cellulit znacząco różni się od cellulitisu, który jest stanem zapalnych podskórnych tkanek i wymaga wprowadzenia leczenia antybiotykowego. Objawia się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, a także bólem. Jego główną przyczyną jest infekcja bakteryjna np. w wyniku poparzenia lub ukąszenia. Z kolei cellulit to zmiany w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej, objawiających się w postacie grudek, zgubień lub fałdek. Główną przyczyną powstawania cellulitu są zaburzenia mikrokrążenia i gromadzenie się płynów między komórkami i powiększeniu się komórek tkanki tłuszczowej, a także zmniejszenia przepuszczalności ich ścian.
  • Cellulitu nie można pozbyć się na zawsze, w wyniku zaniedbań żywieniowych i braku aktywności fizycznej może powracać. Wskazane jest również stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych oraz korzystanie z zabiegów w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.
  • Dotyczy nie tylko osób otyłych, również szczupłe osoby mogą zmagać się ze „skórka pomarańczowa”. Jedną z przyczyn mogą być zaburzenia hormonalne np. nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu.
  • Ryzyko wystąpienia cellulitu rośnie wraz z wiekiem, dojrzałe kobiety są często narażone na zaburzenia hormonalne, dlatego może to wpływać na pojawienie się go.

Popularne diety
Składniki mineralne
Witaminy
Choroby
Encyklopedia
<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB