vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 18 dni Międzynarodowy Dzień Piwa

Autor: Dietetyk VivaLaVita
Ocena: 5

Walentynki (14 lutego)

Walentynki

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego. Jego nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. W tym szczególnym dniu zakochani wysyłają do swoich drugich połówek piękne kartki lub listy, obdarowują się również drobnymi upominkami lub kwiatami.

Święto kojarzone jest z takimi starożytnymi postaciami jak Kupidyn lub Eros. Swój zaczątek walentynki miały już w starożytnym Rzymie gdzie obchodzono Luperkalia. Czcono wtedy Junone boginię małżeństwa oraz Pana boga przyrody.

Do Polski walentynki trafiły w latach `90 XX w. Konkurowało początkowo z tradycyjnym Polskim świętem zakochanych zwanym Nocą Kupały. Obchodzonego z dnia 21 na 22 czerwca w czasie letniego przesilenia Słońca, w najkrótszą noc w roku. Obecnie całkowicie wypartym przez walentynki.

Walentynki nie są lubianym świętem przez wszystkich zakochanych. Zarzuca się im charakter komercyjny oraz konsumpcjonistyczny.

14 luty to także dzień chorych na epilepsję, którzy mają tego samego patrona co zakochani czyli św. Walentego. Stąd również nazwa choroba świętego Walentego.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB