vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Dzień Chruścików

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek
Ocena: 5

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

 Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto jest związane z rocznicą zwycięskiej Bitwy Warszawskiej wojsk polskich nad bolszewickimi (1920 r.), nosi ono również nazwę Cudu nad Wisłą. Wydarzenia z 12-15 sierpnia 1920 roku są uważane za przełomowe w całej historii świata. Miała ona kluczowy wpływ na Niepodległość Polski, a także Europy, zapobiegając rozszerzeniu się sowieckiemu totalitaryzmu i komunizmu.

W całej Polsce, co roku są obchodzone uroczystości związane z jednym z największych, decydujących zwycięstw Polski. 15 sierpnia organizowane są msze święte, defilady oraz rekonstrukcje bitwy. Wręcza się również odznaczenia dla osób zasłużonych oraz zanosi wieńce na groby bohaterów 1920 roku.

W 1950 roku, papież Pius XII w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus" ogłosił, że po zakończeniu życia ziemskiego Maryja wraz z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Powszechnie w tradycji ludowej święto nosi nazwę Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu rolnicy w całym kraju dziękują za owocne plony, a w kościołach są święcone zboża, kwiaty i zioła. Zabierane są one następnie do domu, gdzie mają przynosić szczęście i dostatek jego mieszkańcom.

W tym okresie organizowane są również msze święte oraz pielgrzymki, które prowadzą na Jasną Górę, gdzie odbywają się główne uroczystości związane z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB