vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Niedziela Palmowa

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Święto musztardy (6 sierpnia)

Święto musztardy

Musztarda należy do jednych z najpopularniejszych przypraw, zwłaszcza w Polsce. Składa się z ziaren gorczycy (białej, sarepskiej lub czarnej) połączonych z octem oraz dodatkiem cukru i soli. Dodaje się do niej również różne przyprawy smakowe i substancje barwiące. Stosują różne rodzaje gorczycy można uzyskać wiele gatunków musztardy.

W wielu krajach słowo musztarda oznacza gorczycę, czyli jej główny składnik. Jej początki sięgają starożytnego Rzymu, wówczas stosowano ją głównie jak substancję leczniczą. Uważano, że działa antybakteryjnie, wspomaga trawienie tłuszczy, obniża ciśnienie krwi, stosowano ją również w leczeniu bólów reumatycznych.

Wiele prawdy jest w powyższych informacjach, ponieważ przyprawa ta pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia trawienie pokarmów. Wykorzystuje się ją także do produkcji plastrów łagodzących bóle reumatyczne oraz w leczeniu przeziębień. Ma działanie rozgrzewające.

Musztarda jest bardzo dobrym dodatkiem do sosów, sałatek, wędlin, a nawet serów. Jej specyficzny smak przyczynił się do otworzenia muzeum musztardy w amerykańskim Mount Horeb.

W tym dniu, w wielu sklepach w Polsce organizowane są różne promocje oraz spotkania miłośników tej pysznej przyprawy.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB