vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 4 dni Dzień Chruścików
Data publikacji: 2015-11-17     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Świadomy konsument – czosnek z Polski czy z Chin?

Świadomy konsument – czosnek z Polski czy z Chin?

Czosnek – naturalny „antybiotyk”, który wspomaga walkę z przeziębieniem lub grypą. Łagodzi kaszel, katar, ból gardła i wiele innych dolegliwości. To bardzo ceniony produkt, gdyż ma silne działanie antyoksydacyjne, dlatego chroni nas przed nowotworami, „zmiatając” wolne rodniki tlenowe z organizmu człowieka. Niestety na polskim rynku można kupić w przeważającej części czosnek z Chin lub Hiszpanii, dlaczego?

Chiński czosnek dominuje na naszym rynku, ponieważ jest trzy razy tańszy, niż na przykład hiszpański lub polski. Można mieć także duże zastrzeżenia jeżeli chodzi o jakość tego produktu.. Należy być świadomym tego, że czosnek pochodzący z Chin różni się od polskiego. Tak, więc konsument powinien  być informowany, skąd pochodzi i mieć przede wszystkim dostęp do rodzimych produktów spożywczych. Jak dowodzą badania Polak byłby skłonny kupić polski czosnek po wyższej cenie, niż ten pochodzący spoza granic naszego kraju, jednak nie może go znaleźć w sklepie.

Sprowadzanie czosnku z Chin opłaca się głównie producentom, ale czy opłaca się konsumentom? Ten produkt, który musi pokonać wiele kilometrów, aby dostać się do Polski może być zanieczyszczony pleśnią i zawierać chemiczne dodatki. Przede wszystkim są to substancje, które zapobiegają szybkiemu psuciu się produktu,  a nawet antybiotyki. Dodatkowo warzywo to może być genetycznie modyfikowane, o czym konsument nie zostanie poinformowany.

Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego?

Czosnek pochodzący z Chin jest większy, ma śnieżno białą barwę, natomiast polski jest mniejszy i ma charakterystyczny różowo-szary kolor łupiny. W przypadku wartości odżywczej i cech organoleptycznych czosnek chiński jest mniej aromatyczny, nie ma charakterystycznego smaku i szybko psuje się. Niestety nie wysycha, lecz pleśnieje. Natomiast ten pochodzący z Polski ma intensywny smak oraz zapach.

Korzystniej jest wybierać czosnek polski, mimo iż jest droższy, ponieważ posiada wyższą wartość odżywczą i jest bardziej aromatyczny. Włączanie tego produktu do diety nie tylko poprawia odporność, ale również funkcjonowanie układu krążenia, zmniejsza  poziom „złego” cholesterolu LDL, obniża ciśnienie krwi, reguluje perystaltykę jelit, wspomaga trawienie oraz wydzielanie żółci. Ma mnóstwo dobrych właściwości, dlatego jeżeli chcemy w sposób świadomy wpłynąć odpowiednio na nasze zdrowie wybierajmy właściwe produkty spożywcze, najlepiej polskiego pochodzenia.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB