vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Dzień Babci
Data publikacji: 2015-11-20     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Rozsądna dieta oczyszczająca dobra dla zdrowia?

Rozsądna dieta oczyszczająca dobra dla zdrowia?

Dieta wielu osób składa się często z produktów, które zanieczyszczają organizm swoimi toksynami. Obfituje ona w produkty będące źródłem tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych oraz soli. Tak, więc nie brakuje w niej żywności typu fast food na przykład pizzy lub kebab, a także innych niedozwolonych w zdrowym jadłospisie produktów, takich jak chipsy lub słone paluszki.

Dieta oczyszczająca może pomóc zredukować ilość toksyn nagromadzonych w organizmie nie tylko w wyniku złego sposobu żywienia, ale również na przykład palenia papierosów. Ustrój człowieka również może doskonale poradzić sobie z toksynami, pomagają mu w tym przede wszystkim wątroba, nerki i płuca, jednak warto wspomóc się również prawidłowym sposobem żywienia oraz aktywnością fizyczną.

Wysokoenergetyczne przekąski powodują to, że do organizmu dociera za dużo kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Energia ta jest odkładana pod postacią materiału zapasowego, czyli tkanki tłuszczowej. Wiele osób, które żywią się nieprawidłowa poza nadwagą i otyłością zmaga się z obrzękami, które powstają w wyniku zatrzymywania wody w ustroju, co świadczy o tym, że organizm nie radzi sobie z odprowadzaniem płynów. Innym efektem złego sposobu żywienia są zaparcia, które również sprzyjają zatrzymywaniu toksyn i namnażaniu się ich w ustroju.

W celu skutecznego oczyszczenia organizmu nie trzeba stosować głodówek lub restrykcyjnych sposobów żywienia, które będą opierały się na przykład tylko na owocach i warzywach. Obok nich powinno się do diety wprowadzić inne wartościowe produkty na przykład bogate w błonnik pokarmowy, gdyż ten doskonale oczyszcza ustrój z toksyn.

Należy też ograniczyć mocną kawę, herbatę, wyeliminować napoje energetyzujące oraz alkoholowe. Sól trzeba zastąpić ziołami, najlepiej estragonem, natomiast dodatki typu maggi lubczykiem. Unikać powinno się też innych używek, do których należą papierosy.

Wracając do nawyków żywieniowych, trzeba jeść potrawy łatwo strawne, aby odciążyć organizm i pić dużo wody (1,5-2 l/dzień), ponieważ ta pomaga w usuwaniu toksyn wraz z moczem. Najlepiej pić wodę mineralną z świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy, cytryny, grejpfruta lub łyżeczką octu jabłkowego. Pomaga także herbata zielona lub czerwona, najlepiej z plastrem imbiru.

Dieta wyłącznie warzywno – owocowa nie pokrywają dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze, dlatego oczyszczać organizm trzeba za pomocą dobrze zbilansowanej diety pod kontrolą dietetyka. Tak, więc włączenie do jadłospisu na przykład chudego nabiału lub ryb jest jak najbardziej wskazane.

Organizm, który przez większą część czasu był zanieczyszczany toksynami z nieodpowiednich grup produktów wymaga czasu, aby oczyścić się z szkodliwych dla zdrowia składników, dlatego lepiej nie wybierać głodówek ani restrykcyjnych sposobów żywienia a wprowadzić dobre nawyki żywieniowe już na stałe do swojego życia.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB