vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Światowy Dzień Książki, także kucharskiej
Data publikacji: 2013-12-16     
Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek
Ocena: 5

Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych substancji na zachowania i procesy myślowe

Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych substancji na zachowania i procesy myślowe

Poszczególne składniki zawarte w diecie mają istotny wpływ na procesy myślowe. Zaspokajają one nie tylko potrzeby żywieniowe, ale również dają przyjemność i oddziałują na procesy emocjonalne człowieka. Nieprawidłowo zbilansowana dieta może być przyczyną licznych jednostek chorobowych, w tym otyłości , na którą chorują głównie osoby spożywające nieodpowiednie grupy produktów i ograniczające się do minimalnego poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Problem otyłości może mieć swoje korzenie w psychice podobnie jak  inne zaburzenia odżywiania takie jak kompulsywne jedzenie, anoreksja, czy bulimia. Choroby te wywołane są głównie zbyt dużym przywiązaniem do wyglądu swojej sylwetki i chęcią dążenia do pewnych narzuconych wcześniej wzorców.  W przypadku kompulsywnego objadania się jest to reakcja, która ma załagodzić smutek, złość, lęk oraz wypełnić pustkę. Z kolei Anorexia nervosa najczęściej dotyczy osób, które mają nadmierne poczucie kontroli nad własnym życiem oraz charakteryzują się niską samooceną.

Stres i złe emocje mogą mieć wpływ na wzrost i spadek chęci jedzenia, także u osób z prawidłową masą ciała. Bodźce środowiskowe w dużej mierze decydują o chęci sięgania po dany produkt, który ma zaspokoić potrzeby emocjonalne. Żywność bogata w węglowodany jest najczęściej wybierana, gdyż poprawia nastrój i stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów „szczęścia”.

Żywienie emocjonalne jest efektem między innymi złości, poczucia samotności oraz stresu. Osoby, które odczuwają je najczęściej doświadczają licznych nieprzyjemności od innych, w tym znajomych lub rodziny, którzy myślą za pomocą stereotypów. Należy do nich na przykład ten, który głosi, iż ludzie otyli są leniwi oraz mało inteligentni. Jedzenie dość często stanowi pewien rodzaj „ucieczki”, szczególnie w depresji, gdzie narastające problemy i poczucie bezsilności  przyczyniają się do zaburzeń odżywiania.  

Zapoznanie się z wpływem sposobu żywienia na stan emocjonalny człowieka może mieć kluczowy wpływ przy terapii psychologicznej i może wzmacniać poczucie własnej wartości oraz wspomóc walkę ze stresem.

http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2013/hyg-2013-3-279.pdf

Koszewka A., Dittfeld A., Zubelewicz-Szkodzińska B., „Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych  substancji na zachowania i procesy myślowe”,  Hygeia Public Health 2013, 48(3): 279-284

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB