vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (21 marca)

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa, aż do momentu przesilenia letniego. Jest to okres na półkuli północnej mdz. 20 marca, a 22 czerwca. Czasami daty te ulegają przesunięciu o jeden dzień do przodu lub do tyłu w zależności od roku.

W okresie wiosennym dzień jest dłuższy od nocy, z każdym dniem coraz bardziej. Dla półkuli południowej wszystkie zjawiska przesunięte są o pół roku. Za miesiące wiosenne uznaje się wrzesień, październik i listopad.

W miarę przybliżania się stulecie coraz częściej wiosna wypadać będzie 20 marca zamiast 21. W 2011 roku rozpoczęła się 21.03. o godz. 24:21, natomiast w 2012 roku 20.03. o godz. 06:14. Do roku 2043 wszystkie wiosny rozpoczynać będziemy 20 marca. Przyczyną zmiany dat jest ruch punktu Barana związany z precesją (zmiany kierunku osi obrotu obracającego się ciała) ziemskiej osi rotacji.

W okresie wiosennym nasza dieta zmienia się na lżejszą po zimie. Głównie spożywamy nowalijki czyli młode warzywa, ukazujące się po raz pierwszy wiosną tj. rzodkiewka, pomidor, sałata, młoda marchew, ogórek, szczypiorek, rzeżucha, nać pietruszki, cebula dymka.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB