vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Dzień Babci

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek
Ocena: 5

Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada)

Narodowe Święto Niepodległości

Po 123 latach niewoli  w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i ponownie pojawiła się na mapie Świata i Europy. Święto jest obchodzone 11 listopada, ponieważ tego dnia w mieście Compiegne leżącym we Francji podpisano zawieszenie broni i kapitulację Niemiec. Również w tym dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad wojskiem.

W latach 1939 – 1944 (okupacja hitlerowska) i 1945 – 1989 (okres PRL-u) obchodzenie święta było zakazane. Po upadku PRL-u obchody odzyskania niepodległości przywrócono i jest ono najważniejszym świętem państwowym.

 Do najważniejszych obchodów dnia należą uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie gromadzą się tłumy Polaków. Po części oficjalnej, złożeniu wieńców i przemówieniu  Pana Prezydenta RP, odbywa się uroczysta defilada, w której uczestniczą reprezentacyjne kampanie wszystkich jednostek. W wielu miastach Polski organizowane są obchody święta, jak i również zostają wywieszane flagi narodowe na cześć odzyskania niepodległości.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB