vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Dzień Chruścików

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena:

Mikołajki (6 grudnia)

Mikołajki

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć Świętego Mikołaja biskupa Miry.

Zwyczajem jest 6 grudnia obdarować dzieci oraz bliskie osoby drobnymi prezentami oraz smakołykami, często w nocy z 5 na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza w dużej kolorowej skarpecie.

Mikołajki znane są na całym świecie pod nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około 280 roku. Odznaczał się pobożnością już w młodym wieku, toteż brat matki Mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Otrzymany spadek po rodzicach Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym mieszkańcom. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Pozostał człowiekiem bardzo skromnym, wszystkie posiadane dobra rozdawał. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako dziadek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała w latach 20tych na zlecenie koncernu Coca-Cola. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB