vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 4 dni Początek Astronomicznej Jesieni

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek
Ocena: 5

Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby (29 października)

Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby

WHO 26 października 2006 roku ustanowiło 1 października Międzynarodowym Dniem Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. Podstawowym celem obchodzenia święta jest zwrócenie uwagi na chorobę, jej skutki, zapobieganie oraz profilaktykę.  Na WZW choruje, co raz więcej ludzi, tylko w 2005 roku zanotowano aż 170 milionów zachorowań na Świecie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest spowodowane przedostaniem się do organizmu groźnego wirusa HCV. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, a nawet w gabinetach dentystycznych, kosmetycznych, salonach fryzjerskich, studiach piercingu oraz tatuażu.

Podczas wizyty w tego typu miejscach warto jest najpierw sprawdzić kwalifikacje personelu, sterylność, czy używane są wyłącznie przyrządy jednorazowego użytku, czy jest on sterylizowany. Warto sprawdzić również czystość miejsca. Warto pamiętać, że przy kontakcie z osobą zakażoną nie dojdzie do przenoszenia wirusa, jeżeli osoba ta stosuje się do podstawowych zasad higieny.

Kolejnym ważnym elementem obchodzenia tego dnia jest zwrócenie uwagi na możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powinniśmy pamiętać, że przed każdym zabiegiem np. w szpitalu lub w przychodni trzeba sprawdzić poziom przeciwciał anty-HBs. W sytuacji, gdy ich poziom jest odpowiedni nie musimy się szczepić, jednak ostatnie zdanie na ten temat powinien mieć lekarz.

W tym dniu należy szczególnie zwrócić uwagę na profilaktykę wirusowego zapalenia wątroby. W Polsce będą organizowane akcje nakłaniające nas na przeprowadzenie badań w celu wykrycia WZW warto z nich skorzystać. Choroba często przebiega bezobjawowo, a jej skutki są bardzo znaczące dla zdrowia, powodując uszkodzenie jednego z najważniejszych narządów w naszym organizmie – wątroby, a nawet doprowadzić do jej marskości.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB