vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Światowy Dzień KOTA
Data publikacji: 2015-10-03     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Fake fit – fałszywi fitnessmeni, nowy nurt „dbających o zdrowie”?

Fake fit – fałszywi fitnessmeni, nowy nurt „dbających o zdrowie”?

Prowadzenie zdrowego trybu życia stało się trendy! To bardzo dobrze, jednak ile w tym prawdy? Czy jesteśmy przekonani, że każdy kto twierdzi, że ćwiczy i prawidłowo komponuje swój jadłospis na pewno dba o siebie? Powstał zupełnie nowy nurt „Fake fit”, który dotyczy tysięcy osób, głównie kobiet i nie ma nic wspólnego ze zdrowym trybem życia.

Kto jest „fake fit”, czyli fałszywym fitnessmenem? Niestety osoby, które idą za modą i tylko dla niej kupują ubrania do ćwiczeń i inne gadżety, noszą je nawet do pracy, dołączają do tego najdroższe buty sportowe, a przed spotkaniem ze znajomymi wyglądają jakby właśnie wrócili z siłowni lub joggingu. Zwolennicy tego nurtu twierdzą, że wybrali taki styl, ponieważ ich sylwetka lepiej wygląda w strojach sportowych niż w zwykłych, jednak nie ćwiczą, nie biegają, nie pływają i nawet nie jeżdżą na rowerze. Zatem moda to moda, trzeba być zawsze na czasie.

W Stanach Zjednoczonych powstał nowy termin „Athleisure”, określający osoby, które nawet w domu przy gościach chodzą w piance do pływania. Naukowcy zajęli się zwolennikami takiego stylu życia i stwierdzili, że mimo iż nie dbają o aktywność fizyczną to poprawiają swoje samopoczucie, mają więcej pewności siebie i są bardziej zadowoleni z życia. Zaletą jest też to, że mimo iż fałszywie pokazują innym, że ćwiczą to mogą skłonić ich do przemyśleń, iż warto dbać o ruch. Tak, więc może chociaż jedna osoba, która spotka ich na swojej drodze zdecyduje się pójść na siłownię lub fitness, aby zatroszczyć się o własne zdrowie.

Heatlhy is sexy – w każdym rozmiarze!

Badania blogosfery pokazują, że najczęstsze czytane przez nas posty dotyczą jedzenia. Natomiast jeżeli chodzi o najczęściej wyszukiwane diety w Google to: dieta świętej Hildegardy, OXY i bezglutenowa. Z kolei internauci w ubiegłym roku najwięcej razy sprawdzali ile kalorii ma krupnik, zupa krem z brokułów, ogórek, sos teriyaki, jajko, lody czekoladowe, pączek oraz ostatnio bardzo popularne nasiona chia.

Tak, więc zainteresowanie zdrowym żywieniem wzrasta. Wiele osób decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych i nawet w pracy zamiast pizzy, czy drożdżówek wybiera się raczej sałatki, zupy lub wyroby mleczne z produktami pełnoziarnistymi oraz dodatkiem owoców.

Trend „Heatlhy is sexy”, nie polega na odchudzaniu, a na wyborze wartościowego jedzenia, które doskonale odżywi organizm, usprawni jego funkcjonowanie, a przy tym poprawi wygląd sylwetki, wzmocni włosy, skórę i paznokcie. Spożywanie posiłków ma przede wszystkim sprawiać przyjemność i radość z konsumowania kolorowych i smacznych dań.

W dzisiejszych czasach trudno jest żyć niezdrowo, ponieważ z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami” dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia, jakie korzyści z tego płyną, dlaczego należy zmodyfikować swój sposób żywienia i co najważniejsze wykonywać badania profilaktyczne.

Nagłaśnianie akcji społecznych, blogi i fun page’e prowadzone przez trenerki fitness, dietetyczki czy nawet osoby, które tylko interesują się zdrowym trybem życia, pokazują, że niezależnie od wagi ciała, wyglądu, czy rodzaju pracy każdy może coś zmienić!

Zdrowy nie oznacza nudny, nie oznacza też drogi, ponieważ jadłospis wystarczy komponować z podstawowych grup produktów, nie musimy kupować nasion chia, wystarczy tańsze siemię lniane. Uregulowanie pór zjadanych posiłków i zastąpienie żywności wysokoprzetworzonej – niskoprzetworzoną daje efekty już w pierwszych dniach od wprowadzenia zmiany. Zatem zamiast pieczywa pszennego wybierać należy razowe, natomiast napoje typu cola zastąpić wodą itd.

Tak, więc zdrowie jest sexy, a prowadzenie prawidłowego stylu życia trendy! Zadbać o siebie może każdy wystarczy zrobić ten pierwszy krok. Nie bądźmy fake fit, ponieważ to nie wystarczy, trzeba pójść nieco dalej, a nagroda za nasz wysiłek będzie wielka.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB