vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 5 dni Dzień Blogów
Data publikacji: 2016-06-07     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Efekty realizacji programu „Zachowaj równowagę” – czerwiec, 2016 r.

Efekty realizacji programu „Zachowaj równowagę” – czerwiec, 2016 r.

„Zachowaj równowagę” to szwajcarsko – polski program realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia w latach 2013 – 2014. Akcja objęła 1,6 tys. placówek w całym kraju oraz 36 tys. uczniów. W Maju prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ogłosił wyniki już zrealizowanego programu.

Na podstawie badań w ciągu dwóch lat zaobserwowano, że otyłość zmniejszyła się o 1 punkt procentowy. Stanowi to bardzo dobry wynik i pokazuje, że zmiany jakie wprowadza się w kontekście żywienia w szkołach przynoszą oczekiwane efekty.

W Polsce zahamowano postęp wśród rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci uczęszczających do podstawówek i gimnazjum z 21,9 proc. do 20,9%. IŻiŻ podkreśla, że ważną role w kształtowaniu odpowiednich zachowań żywieniowych mieli rodzice, którzy brali udział w specjalnych szkoleniach dotyczących zasad prawidłowego sposobu żywienia. Uczestniczyły w nich także dzieci.

Korzystną zmianę przyniosły również modyfikacje w asortymencie sklepików szkolnych. Zniknęły z nich produkty, które spożywane w dużej ilości sprzyjały tyciu (na przykład słodycze). Poza tym uczestnicy programu brali także udział w warsztatach kulinarnych i zawodach sportowych.

Szkoły bardzo chętnie brały udział w programie „Zachowaj Równowagę” i przekładały go na praktykę. Dzięki temu uczniowie od najmłodszych lat mogą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Jedną z podstawowych zasad, które przekazywał uczestnikom program było regularne spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia. Jak zaobserwowano, dzieci, które nie spożywały takiej ilości posiłków zmagały się z nadwagą lub otyłością. Poza tym spożywały duże ilości tak zwanego „śmieciowego jedzenia”. Tak, więc zmiana, jaką wprowadził program pokazuje, że warto stosować się do zaleceń odpowiedniego sposobu żywienia i przekonać się, że tak zwany zdrowy jadłospis jest bardzo smaczny i korzystnie wpływa na zdrowie. 

„Mam nadzieję, że program ten zapoczątkuje szersze działania obejmujące znacznie większą grupę dzieci i młodzieży. Liczę również na zainteresowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia” – podkreślił prof. Jarosz.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB