vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Światowy Dzień Książki, także kucharskiej
Data publikacji: 2015-08-04     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Dlaczego jesteś niezadowolony z własnego ciała?

Dlaczego jesteś niezadowolony z własnego ciała?

Przyczyn niezadowolenia z własnego ciała może być wiele, główną rolę w postrzeganiu własnej sylwetki odgrywają  środki masowego przekazu, kultura oraz rodzina. Najczęściej kobiety i mężczyźni nie są obiektywni w ocenie swojego wyglądu i  podchodzącą do siebie zbyt krytycznie. Media przedstawiają mężczyzn częściej w bardziej pozytywnym świetle niż kobiety, którym sugeruje się, że nadmierna chudość jest powiązana z atrakcyjnością, kontrolą nad własnym ciałem oraz zadowoleniem z życia.  Natomiast nadwaga jest kojarzona z zaniedbaniem, lenistwem oraz z życiowym niepowodzeniem.

Kobiety występujące w mediach są zazwyczaj chude, reklamują ubrania, pożywienie a nawet sprzęt AGD. Jak wykazuje wiele źródeł naukowych kobiety te odgrywają zasadniczą rolę jako czynnik wywołujący niezadowolenie z własnej sylwetki. W zachodnich krajach przywiązuje się ogromną wagę do chudości , która jest mylnie kojarzona z pozytywnymi atrybutami (np. sukcesem). Przykładem mogą być badania McCabe i wsp. gdzie na podstawie sondażu, w którym brały udział młode kobiety, respondentki stwierdziły, że wizerunki kobiet w mediach oddziałują na ich wyobrażenie idealnego ciała i prawie połowa chciałaby osiągnąć taką masę ciała jak one.

Tak, więc środki masowego przekazu odgrywają dużą rolę w rozwoju i utrwaleniu powszechnego niezadowolenia z sylwetki. Złotym środkiem może być tutaj bardziej krytyczne podejście kobiet do wizerunków prezentowanych w mediach, które są wyolbrzymiane.

Kolejną przyczyną niewłaściwego postrzegania własnego wyglądu, jak sugerują psycholodzy jest matka, która jest niezadowolona z swojej sylwetki i komunikuje to dzieciom, szczególnie córkom. W rezultacie na podstawie tych obserwacji, młode osoby również twierdzą, że ich wygląd jest zły i nieatrakcyjny.

Zatem wiele czynników może determinować nieodpowiednie podejście do własnej sylwetki. Obok mediów oraz rodziny duży wpływ mają także inne aspekty. Należą do nich pochodzenie , przynależność do jednostki/klasy społecznej,  przekonania na przykład, że to kobieta powinna bardziej dbać o sylwetkę, niż mężczyzna.

Często można nie zdawać sobie sprawy, że niewielka  uwaga skierowana w osobę otyłą lub zbyt szczupłą może spowodować lawinę negatywnych odczuć dotyczących własnej sylwetki. Człowiek, który nawet raz usłyszy, iż wygląda inaczej niż modelki albo modele na wybiegach lub niestosownie porówna się go z wizerunkami  prezentowanymi w mediach może zacząć krytycznie się postrzegać.

Dla wielu ludzi może być to motywacją do zmiany sposobu żywienia na lepsze lub prowadzenia aktywnego trybu życia. Jednak należy pamiętać, że wszelkie zmiany, jakie wprowadzamy w swoim stylu życia robimy wyłącznie dla siebie. Wszędzie należy znaleźć równowagę, aby nadmierna dbałość o wygląd również nie wywołała u osoby niezadowolonej z swojego ciała na przykład w anoreksji  lub bulimii. Człowiek niestety zbyt krytycznie podchodzi do swojego wyglądu na podstawie opinii innych lub wizerunków prezenterów, artystów, modelek itp. przedstawianych w mediach. Warto to zmienić przez akceptację swojego wyglądu i zwracanie uwagi na pozytywne cechy, których nam nie brakuje.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB