vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Dzień Babci
Data publikacji: 2016-04-05     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Czystek – zioło o wielu właściwościach zdrowotnych!

Czystek – zioło o wielu właściwościach zdrowotnych!

Herbata z czystka to coraz popularniejszy napój wśród osób, które odchudzają się, a także chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić funkcjonowanie organizmu. Czystkowi przypisuje się bardzo dużo zdrowotnych właściwości. Jest używany przez osoby, które chorują na nowotwory, boreliozę czy otyłość. Swoją sławę zyskał przede wszystkim dzięki dużej zawartości polifenolii – naturalnych, silnych antyoksydantów.

Czystek posiada więcej polifenoli niż wino czerwone, zatem skutecznie „zmiata” wolne rodniki tlenowe z ustroju, chroniąc go przede wszystkim przed rozwojem nowotworów. Dodatkowo te antyoksydanty zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i zwiększają odporność. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także przeciwalergicznie. Hamują uwalnianie histaminy, składnika, który w dużej mierze odpowiadana za rozwój alergii i objawów z nią związanych.

To zioło zapobiega także rozwojowi chorób układu krążenia, ponieważ zmniejsza poziom cholesterolu – frakcji LDL, wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwmiażdżycowo.

Wypijanie herbaty z czystka wspomaga leczenie boreliozy. Do tej pory udowodniono na podstawie jednego badania, że hamował on wzrost bakterii Borrelia burgdorferi. Jednak nie można stwierdzić, że czystek przyczynia się do całkowitego wyleczenia choroby i należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej terapii.

Jak podają liczne źródła, herbata z czystka może być „na wszystko” – łagodzi objawy biegunki, wspomaga leczenie bólu gardła i kaszlu, a nawet chorób skóry. Podobnie jak wspomnieliśmy wyżej trzeba pamiętać, że czystek to nie lek! To jedynie suplement diety, który stanowi element uzupełniający dobrze zbilansowany jadłospis. Nie można pić go też cały czas, należy robić przerwy.

Czystek działa alkalizująco na organizm, oczyszcza go z toksyn, odkwasza go, co jest bardzo ważne u osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia lub stosują diety wysokobiałkowe.

Osoby, które przyjmują leki powinny skonsultować się z lekarzem w sytuacji, gdyby chciały wypijać herbatę z czystka, ponieważ może on hamować lub nasilać działanie niektórych leków.

Napar z czystka, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwskazań może pić każdy, nawet dzieci od 3 roku życia. Zioło to należy kupować w aptekach lub sklepach zielarskich, ponieważ można mieć pewność, iż pochodzi z kontrolowanych upraw i składa się niemal w całości z suszonych listków i kwiecia.

Interesującą kwestią jest to, że czystek potrafi zmienić zapach ciała ludzkiego. Zauważyć to można już po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania czystka w diecie.

Jak przygotować napar z czystka?

Wystarczy czubatą łyżeczkę tego zioła zalać wrzątkiem i pozostawiać pod przykryciem na około 10 minut. Można do niego dodać miód lub sok z cytryny, aby wzmocnić jego właściwości, jednak przed dodaniem obu składników musi być letni, aby wysoka temperatura nie zniwelowała korzystnego działania miodu czy cytryny.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB