vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Pojutrze Dzień Babci
Data publikacji: 2015-12-03     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

Czy należy uważać na kuracje odkwaszające? – dieta czy suplementy?

Czy należy uważać na kuracje odkwaszające? – dieta czy suplementy?

Z różnych źródeł jesteśmy zasypywani informacjami od tym, że nasz organizm jest zakwaszony i wymaga natychmiastowego wprowadzenia kuracji alkalizującej, czyli odkwaszającej ustrój. Niestety najczęściej można słyszeć o tym, że dieta nie pomaga, tylko należy stosować różne suplementy diety – TO MIT! A my dziś dementujemy doniesienia o tym, że zmiana sposobu żywienia nie ma żadnego wpływu na równowagę kwasowo – zasadową.

Niestety słysząc informację „Twój organizm jest bardzo zakwaszony i pomogą Ci tylko suplementy” należy bardzo zastanowić się czy osoba, która przekonuje nas do tego mówi prawdę. Owszem w diecie statystycznego człowieka przeważają produkty kwasotwórcze, a utrzymanie równowagi między kwasami a zasadami w organizmie jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nie są nam potrzebne do tego żadne suplementy. Stosować je należy wyłącznie na wskazanie lekarza, gdy stan zdrowia tego wymaga.

Skąd „specjaliści”, którzy twierdzą, że organizm człowieka, z którym rozmawiają jest bardzo zakwaszony? Należy zastanowić się, czy stwierdzili to na podstawie badań, czy tylko dlatego, ponieważ chcieliby zachęcić konsumenta do zakupienia ich produktu. Tak, więc na tego typu „fachowe” spostrzeżenia trzeba uważać i przede wszystkim badać się, jeśli mamy wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia.

Z kolei skutecznym sposobem odkwaszania organizmu jest modyfikacja sposobu żywienia. Przede wszystkim jeśli na co dzień zjada się w dużych ilościach takie produkty jak: tłuste mięsa, produkty typu fast food, typu instant, wypija się dużo mocnej kawy, herbaty, słodkich, kolorowych wód i napojów alkoholowych oraz energetyzujących, to zakwasza się środowisko wewnętrze organizmu.

Do innych produktów zakwaszających należą:  ryby,  mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, jajka, cukier i słodycze, syntetyczne słodziki, kakao, potrawy smażone, sól oczyszczona, rafinowane oleje, niektóre nasiona roślin strączkowych oraz niektóre owoce.

Oczywiście nie musimy rezygnować z nich całkowicie, ponieważ wiele wyżej wymienionych produktów jest zalecanych w prawidłowej diecie (np. produkty zbożowe, nabiał, ryby itd.). Jednak należy utrzymać równowagę i do jadłospisu włączać też produkty alkalizujące. Można tutaj wymienić:  warzywa, przede wszystkim zielone, niektóre owoce i świeże soki z nich wyciśnięte, oleje tłoczone na zimno, sól morską i himalajską, świeże mleko kozie,  zboża  takie jak: komosa, dziki ryż, gryka, proso, orkisz, amarantus, stewia, miód naturalny i herbaty ziołowe.

Interesującą kwestią jest to, że niektóre produkty o kwaśnym smaku są zasadotwórcze jak cytryny, a słodkie jak cukier kwasotwórcze. Ten „słodki dodatek” podobnie jak inny biały „wzmacniacz smaku” do potraw (sól) bardzo zakwasza organizm i sprzyja usuwaniu cennego wapnia z organizmu.

Tak, więc należy znaleźć równowagę w diecie, a nie szukać jej bez wskazania lekarza wśród suplementów. Jeżeli dieta jest urozmaicona i sięga się po różne grupy produktów nie należy obawiać się, że równowaga kwasowo – zasadowa zostanie zaburzona. Organizm posiada również wiele innych funkcji, które regulują tę równowagę.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB