vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 8 dni Światowy Dzień Walki z Otyłością
Data publikacji: 2012-02-08     
Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl Katarzyna Fizia
Ocena: 5

Część 2 - Pyszny deser na walentynki - Zdrowy Afrodyzjak na Walentynki!

Część 2 - Pyszny deser na walentynki - Zdrowy Afrodyzjak na Walentynki!

Działanie afrodyzjaków związane jest przede wszystkim z dawnymi wierzeniami oraz odrobiną magii. Ich właściwości często przypisywane są im zgodnie z kształtem, strukturą lub kolorem. Istnieją jednak badania naukowe dowodzące ich prawdziwe działanie. Substancje jakie zawierają są pobudzające, powodują wydzielanie endorfin, a także poprawiają ukrwienie organizmu lub działają mocno odżywczo. Sposób podania oraz zapach potrawy z afrodyzjakami wpływają rozluźniająco oraz odprężająco na nasze ciało.

Wśród owoców najlepszymi afrodyzjakami są figi, pigwa, granaty, brzoskwinie, ananasy oraz banany. Poniżej znajdziecie krótki opis każdego z nich oraz przepisy z ich użyciem.


Figi

Figi odkryte przez Saturna, w starożytnej Grecji jedzono je chętnie podczas Saturnalii. Ich mocy doszukuje się w strukturze oraz kolorze i smaku. Otwieranie i jedzenie figi uznawane jest za akt mający mocno erotyczny charakter. Granatowo-czarne świeże figi z czerwonym, słodkim miąższem fantastycznie nadają się jako deser nawet solo. Podaje się je z miseczką wody, jedzone są palcami. Poprawiają trawieniec oraz zawierają dużo potasu.
Znaną potrawą afrodyzyjną są figi pieczone z czosnkiem, podlane czerwonym winem i miodem.

Pigwa
Pigwa podobno była jabłkiem grzechu, które skusiło Ewę. Pigwa poświęcona była w Grecji i Rzymie dla Wenus. Wraz z jabłkiem i granatem owoc pigwy uznawany jest za symbol Afrodyty, bogini miłości i młodości.
Pigwę można podać w postaci konfitury na chrupiącym ciasteczku lub wafelku jako deser lub starter w czasie walentynkowej kolacji.

"Jedzenie pigwy podczas wesela ma przygotować nowożeńców do czarownych i zachwycających dni, które nastąpią." JOHN CASE Pochwała muzyki

Granat
Z uwagi na wewnętrzną strukturę owocu granat od zawsze był uznawany za symbol płodności. Substancje czynne (potas, selen, cynk, miedź, beta-karoten) zawarte w soku z granatu posiadają naukowo udowodniony pozytywny wpływ na potencję mężczyzn. Polifenole, witamina C oraz witamina E pomagają natomiast zachować młodość.
Miąższ granatów można podawać w postaci deserów lub jako dodatek do sałatek. W połączeniu z mielonymi migdałami, pestkami dyni, sezamem i miodem tworzą swojego rodzaju chałwę zachwycającą smakiem.

Brzoskwinie
We Francji znana jest pewna odmiana brzoskwiń
le sein de Venus (pierś Wenus). W sztuce Williama Shakespeara Sen nocy letniej wróżki posługiwały się brzoskwiniami jako afrodyzjakiem. Albertus Wielki, średniowieczny zielarz twierdził, iż "brzoskwinie przedłużają stosunek płciowy". W wielkim dziele Buch der Natur znajdujemy wpis mówiący o brzoskwiniach jako o świetnym środku wzbudzającym namiętność u oziębłych mężczyzn.
Brzoskwinie można podawać na surowo lub pieczone, a także w formie sorbetów, musów, koktajli.

Banany
Wąż, który skusił Ewę do grzechu schował się w kiści bananów. Łacińska nazwa tych owoców w tłumaczeniu oznacza
Rajski owoc lub Owoc poznania. Słowo Banan ma natomiast pochodzenie Afrykańskie, gdzie uznaje się liście bananowca za środek dobrze wpływający na płodność kobiet. Kobieta, której kwiat bananowca spadnie na plecy, uznawana jest za wierną. Według dr. Vernona Edwardsa ich działanie przypisywane jest bufoteninie, halucynogennemu alkaloidowi zawartemu w skórce banana. Najłatwiej można się do niego dostać zapiekając w całości banana, a następnie zdrapując wewnętrzną stronę jego skórki. Ich falliczny kształt również przyczynił się do uznania owocu bananowca za afrodyzjak. Zawierają duże ilości potasu oraz witamin z grupy B mające znaczący wpływ na produkcję hormonów płciowych.
Pieczony banan polany gorącą czekoladą to najlepsza forma afrodyzyjnego deseru z jego dodatkiem.

Ananas
Ze względu na bogactwo witamin oraz składników mineralnych, a także niesamowity aromat i smak, ananas uznany jest za afrodyzjak. Dawniej przyrządzano z niego wyciąg, poddawano fermentacji i spożywano jako alkoholowy napój.
Ananas z dodatkiem chilli lub miodu i białego wina pobudzi nawet najbardziej zmęczonego kochanka.


Przypominamy zatem – nie zapomnijcie o pysznym deserze po walentynkowej kolacji!


Polecamy walentynkowe desery znajdujące się w naszych
Przepisach w zakładce Specjalne - Kuchnia dla zakochanych, a tam m.in.:

Pieczone brzoskwinie – przepis znajdziesz
tutaj.

Koktajl bananowy – przepis znajdziesz
tutaj.

Galaretka z granatem - przepis znajdziesz
tutaj.

Sałatka z fig, melona i mięty – przepis znajdziesz
tutaj.

Sałatka z sera i ananasa – przepis znajdziesz
tutaj.


Serdecznie polecamy!

VivaLaVita - ludzie z pasją!

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB