vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Dzień Babci
Data publikacji: 2016-06-28     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

"Bananas!" – Kupuj odpowiedzialnie owoce! Czerwiec 2016 r.

W Krakowie 16 czerwca 2016 roku w Spółdzielni Ogniwo, zaprezentowano film "Bananas!", odbyło się również spotkanie z byłymi pracownikami plantacji bananów w Ekwadorze. Jego głównym celem było zwrócenie uwagę na sposób traktowania pracowników plantacji bananów. Drugą, bardzo ważną sprawą, na którą zwrócono uwagę było stosowanie do opryskiwania bananów szkodliwych substancji, wykazujących działanie rakotwórcze.

Wszystko zaczęło się od pilota Jorge Acosty Orellany, który zajmował się opryskiwaniem plantacji bananowych pestycydami. Pewnego dnia, po pracy poczuł się źle i odczuwał mdłości. To skłoniło go dokładnego sprawdzenia składu środka, którym opryskiwał banany. Niestety okazało się, że wśród wielu składników znajduje się środek zakazany do stosowania w USA i w Europie- mankozeb. Może on przyczyniać się do rozwoju nowotworów, tak więc jest bardzo niebezpieczny dla organizmu.

Z kolei osoby pracujące na plantacji były często źle traktowane, a ich płace znacząco obniżano. Pilot postanowił zaangażować się w walkę przeciwko łamaniu praw pracowników, na rzecz ustanowienia płacy minimalnej, a także zapewnienia ochrony przed szkodliwymi substancjami.

Dwunastu pracowników wytoczyło proces swojemu pracodawcy, ponieważ koncern mimo, iż wiedział o szkodliwym działaniu składników pestycydów w dalszym ciągu narażali zdrowie osób, które zatrudnili.

Akcja została zorganizowana w ramach akcji „Kupuj odpowiedzialnie owoce!”, która poleca wybierać produkty, które pochodzą z miejsc, gdzie pracownicy są dobrze traktowani, a żywność produkowana zgodnie z obowiązującymi standardami.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB