vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Jutro Światowy Dzień KOTA

Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek
Ocena: 5

Andrzejki (30 listopada)

Andrzejki

Dzień przypada w wigilię świętego Andrzeja i jest wieczorem wróżb. Dawniej był przeznaczony dla niezamężnych kobiet i traktowany bardzo poważnie. Dziewczęta wróżyły, która pierwsza z nich wyjdzie za mąż. Z biegiem czasu zaczęto traktować go, jako formę rozrywki dla obu płci.

Andrzejki są również zwiastunem nadejścia postu, z tego powodu organizowane są zabawy andrzejkowe, na których nie brakuje różnego rodzaju wróżb. Do najpopularniejszych należy zaliczyć lanie wosku i odczytywania z jego kształtów różnych symboli. Ustawianie butów jeden za drugim w kierunku progu drzwi - właściciel tego, który pierwszy go przekroczy wyjdzie za mąż. Obieranie jabłka i rzucanie skórki za siebie, to w jaką literę alfabetu skórka się ułoży oznacza pierwszą literę imienia przyszłego mężczyzny.

Do oryginalniejszych wróżb należą rzucanie psu kulek z ciasta, które oznaczały określonych chłopców i czekanie, którego z nich wybierze lub poszczenie przez cały dzień i modlenie się do świętego Andrzeja, dzięki czemu we śnie miał ukazać się przyszły mąż.

Męskim odpowiednikiem Andrzejek są Katarzynki odbywające się w nocy z 24 na 25 listopada.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB