vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 4 dni Dzień Chruścików
Data publikacji: 2015-08-25     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

8 faktów o organizmie człowieka, które musisz poznać!

8 faktów o organizmie człowieka, które musisz poznać!

Co się dzieje z tłuszczem podczas chudnięcia? Czy chipsy mogą na dłużej utrzymać uczucie sytości? Dlaczego od dietetycznej coli tyje się bardziej niż od normalnej? Ile czasu trawiony w żołądku jest produkt typu fast food? Organizm człowieka kryje w sobie wiele tajemnic, można również zadać dużo ciekawych pytań, nad którymi na co dzień tak naprawdę nie zastanawiamy się, dlatego warto się z nimi zapoznać.

- Co dzieje się z tłuszczem, gdy redukuje się masę ciała?

Zmniejszając wartość kaloryczną jadłospisu podczas diety redukcyjnej, organizm wykorzystuje nagromadzoną tkankę tłuszczową, jako energię potrzebną mu do pracy. Zostaje ona rozłożona do kwasów tłuszczowych, które trafiając do krwioobiegu, przedostają się do komórek. Następnie kwasy te są przekształcane w dwutlenek węgla, wodę i ATP. Pozostała część jest wydalana  z moczem, potem  lub z wydychanym powietrzem.

- Czy napoje typu light powodują tycie?

Wypijając dietetyczne, słodkie napoje, które są źródłem słodzików jeszcze bardziej pobudza się apetyt. Dzieję się tak, ponieważ mimo, iż odczuwa się smak słodki, to nie dostarcza się zbyt wielu kalorii do organizmu, dlatego ten wysyła sygnał „zjedz coś, brakuje mi energii”.  Tego typu napoje nie zaspokajają głodu i niekorzystnie wpływają na ogólne funkcjonowanie ustroju, a tym samym sprzyjają tyciu.

- Czy spożywając chipsy można oszukać ośrodek sytości w mózgu?

Niestety nie! Wiele osób lubi sięgać po tego typu przekąski i owszem glutaminian sodu, który jest w nich zawarty wpływa na ośrodek sytości, ale zmniejszając aktywność hormonu leptyny. W efekcie tego odczuwa się większy głód i mózg wysyła sygnały, które pobudzają  apetyt. W ten przekąska w postaci chipsów spowoduję, że za kilka minut będziemy chcieli sięgnąć po kolejną tuczącą przekąskę.

- Ile kalorii „zjada” nasz mózg?

W ciągu dnia mózg potrzebuje około 500 kcal, czyli 20% dziennego zapotrzebowania na energię. Kalorie te zużywane są na kierowanie i nadzorowanie pracy całego organizmu, dlatego w nocy, podczas snu zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze jest mniejsze.

- Ile czasu w żołądku trawiony jest produkt typu fast food?

Odpowiedź brzmi: 2 godziny! W porównaniu do obiadu ugotowanego w domu, który już po 20 minutach zostaje rozłożone to bardzo dużo! Niestety długie trawienie pokarmu, które obfituje w tłuszcze zwierzęce oraz cukry proste obciąża przewód pokarmowy i również sprzyja tyciu.

- Ile soli można zjeść w ciągu dnia?

 Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maksymalnie można spożyć 5 g soli dziennie. Niestety obecnie ten składnik jest dodawany w bardzo dużej ilości do wielu produktów spożywczych, dlatego dzienna podaż soli jest większa niż jej zalecane dzienne spożycie. Ukrytym źródłem soli jest przede wszystkim pieczywo, mięso i wędliny, a nawet mleko i jego przetwory. W Polsce przeciętnie do organizmu dostarcza się około 11 g soli, co zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, zawału lub schorzeń nerek.

- Kiedy można zatruć się kofeiną z kawy i napojów energetyzujących?

Do zatrucia kofeiną może dojść po dostarczeniu do organizmu 10 g tego składnika. Jedna filiżanka kawy z ekspresu przelewowego zawiera jej 115 mg. Tak, więc niebezpieczne dla zdrowia byłoby wypicie aż 42 filiżanek tego aromatycznego napoju. Z kolei w przypadku napojów energetyzujących, które zawierają więcej kofeiny niż kawa do zatrucia może dojść po wypiciu 20 puszek. Warto zapamiętać, że im niższa masa ciała, tym organizm bardziej podatniejszy jest na działanie kofeiny.

- Jak organizm reaguje w sytuacji, gdy przestaje się palić?

Detoksykacja organizmu, jaka następuje po tym, jak rezygnuje się z palenia następuje już po 20 minutach, kiedy normalizuje się praca serca oraz ciśnienie krwi, które zostało podwyższone. Po upływie 12 godzin zmniejsza się stężenie dwutlenku węgla w ustroju, mającego negatywny wpływ na układ krążenia i system nerwowy. Dopiero po 5 dniach organizm całkowicie rozkłada nikotynę, a po 9 tygodniach oczyszcza płuca, efektem czego jest zniknięcie charakterystycznego , porannego „kaszlu palacza”. Niestety dopiero po roku od zaprzestania palenia zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób naczyń wieńcowych. Zaskakujące jest to, że dopiero po 15-20 latach płuca zostają całkowite oczyszczone z szkodliwych substancji pochodzących z papierosów.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB