vivalavita - żyj zdrowo

<< wstecz

Osobisty dietetyk

Za 4 dni Dzień Chruścików
Data publikacji: 2015-05-18     
Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl
Ocena: 5

3 majowe produkty, które odżywią Twój organizm!

3 majowe produkty, które odżywią Twój organizm!

Maj przynosi ze sobą nie tylko piękną pogodę, ale również wiele wartościowych produktów, których często brakuje nam w okresie jesienno - zimowym. Początek wiosny kojarzy nam się głównie z pojawieniem się w sklepach oraz na targach nowalijek oraz truskawek, jednak jest wiele innych smacznych warzyw i owoców. Tak, więc warto skorzystać z „darów natury” i włączyć je do codziennego jadłospisu. Za pomocą tego możemy doskonale odżywić organizm i urozmaicić swój sposób żywienia.

Rabarbar – ze względu na walory smakowe niektórzy spierają się, czy jest to owoc, inni twierdzą, że warzywo. Wiadomo jednak, że rabarbar jest dobrym źródłem potasu, magnezu, żelaza oraz witaminy C i cennego B-karotenu. Dodatkowo należy do produktów niskokalorycznych, gdyż w 100 g znajduje się jedynie 20 kcal. Zatem dobrze sprawdza się u osób, które dbają o linię. Jest on również źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit i sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

W tradycyjnej medycynie chińskiej uważany jest za roślinę leczniczą. Ma zastosowanie przy bólach zębów. Rabarbar jest źródłem polifenolu – rapontygeniny, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwalergiczne oraz antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki tlenowe. Dobrze oczyszcza organizm z toksyn – ma działanie dezynfekujące.

Roślinę tą poleca się kobietom z niskim poziomem estrogenów na przykład w okresie menopauzy, gdyż zawiera rapontycynę – substancje o działaniu estrogennym. Z kolei nie powinni go spożywać mężczyźni z niskim poziomem testosteronu, ponieważ może go jeszcze bardziej obniżyć. Innym problemem jest to, że rabarbar, jako źródło kwasu szczawiowego może wiązać w organizmie wapń i wydalać go z organizmu. Tak, więc osoby z niedoborem tego składnika w ustroju, zmagające się z osteoporozą lub osteopenią powinny unikać go w diecie. Niestety spożywany w dużych u osób wrażliwych może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Przepisy na dania z rabarbarem można znaleźć tutaj

Botwinka – liście buraka ćwikłowego to źródło wielu składników odżywczych. Przede wszystkim warto włączyć je do diety ze względu na dobrą zawartość żelaza, czyli składnika, którego często brakuje w diecie głównie kobiet. Warzywo to oczyszcza ustrój z toksyn,  ma działanie odkwaszające i poprawia wygląd skóry „przedłużając młodość”.  Spożywając botwinkę dostarcza się również do organizmu witaminę A, C oraz potas, wapń, magnez i antyoksydanty.

Ze względu na wysoką wartość odżywczą polecana wegetarianom i weganom. Poleca się także wzbogacić w nią dietę osób, które często zmagają się z przeziębieniem, grypą oraz infekcjami. Ma działanie antybakteryjne i przeciwgorączkowe. Warzywo to korzystnie działa w sytuacjach stresowych.

Zjadając botwinkę trzeba również pamiętać, że podobnie jak rabarbar jest źródłem szczawianów, dlatego codzienny jadłospis należy wzbogacić o produkty obfitujące w wapń.

Przepisy na dania z botwinką można znaleźć tutaj

 Kalarepa – bogactwo składników odżywczych. Zalet tego warzywa jest mnóstwo. Należy zacząć od działania przeciwnowotworowego, przeciwwirusowego, przeciwmiażdżycowego oraz antyoksydacyjnego. Reguluje ciśnienie krwi, wspomaga leczenie astmy, łagodzi kaszel, poprawia pracę wątroby oraz pobudza perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaparciom.

Jest dobrym źródłem witaminy C, zatem wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Jedna mała kalarepka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych. Warzywo to dostarcza również potasu, żelaza, magnezu, jodu, miedzi i witaminy A. Jest niskokaloryczna, gdyż w 100 g znajduje się jedynie 27 kcal, dlatego stanowi doskonałą przekąskę na przykład u osób na diecie między posiłkami. Dodatkowo charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i może być spożywana przez diabetyków.

Do innych właściwości należy wspomaganie leczenia kamicy żółciowej, gdyż kalarepka wspomaga wydzielanie żółci. Sok z kalarepki poleca się do płukania bolących dziąseł. Ciekawostką jest to, że kalarepka może łagodzić „poalkoholowe” bóle głowy.

Przepisy na dania z kalarepką można znaleźć tutaj.

Każdego dnia jemy stosunkowo za mało warzyw, dlatego w okresie wiosenno-letnim warto uzupełniać ich podaż, ponieważ mamy dostęp do wielu świeżych i wartościowych typowych dla tych pór roku produktów. Codziennie zaleca się zjadać przynajmniej 3-4 porcje warzyw, które ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych poprawią funkcjonowanie ustroju.

<< wstecz
Pełna wersja vivalavita.pl | Informacje

Copyright © VivaLaVita
Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB